Myjka ultradźwiękowa. Profesjonalne czyszczenie powierzchni

10:29 Jolanta Konieczny 0 Comments

Higiena miejsca pracy, jak i samych środków do jej wykonywania to podstawa, która waży na opinii wielu salonów kosmetycznych, masażu, gabinetów lekarskich czy przedsiębiorstw, wykorzystujących drobne elementy, które stale wymagają czyszczenia.. Zachowanie wymogów sanitarnych to również częsty element kontroli służb. Współcześnie, dzięki osiągnięciom techniki, możliwe jest usuwanie niewygodnych zanieczyszczeń nawet z najdrobniejszych powierzchni przy równoczesnym zabezpieczaniu powierzchni czyszczonych bez narażania ich na ewentualne zniszczenia.Urządzeniami, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach są myjki ultradźwiękowe.

Budowa myjki:
Myjka ultradźwiękowa zbudowana jest w wanienki wykonanej ze stali nierdzewnej i generatorów (moc od 30 do 120 Hz) z przetwornikami umieszczonymi na jej dnie. Za wysoką efektywność działania, poza mocą, odpowiada także temperatura cieczy. Najwyższa skuteczność działania (przy napięciu 50 Hz) występuje w temperaturze od 40-50 stopni. Aby poprawić efekt czyszczenia warto do cieszy dodać środka czyszcząco- dezynfekującego. Większość myjek ultradźwiękowych posiada wielofunkcyjny programator, który poza modułami do ustalenia częstotliwości i temperatury, ma także panel do ustalenia czasu pracy urządzenia- od 30 do 180 sekund. Przy bardzo dużych zabrudzeniach sugeruje się serie długie i zwielokrotnione.
Sam proces sterylizacji narzędzi czy tylko ich oczyszczania przebiega w trzech fazach. Każda z nich może różnić się czasem trwania, jednak kluczowe są w tym wypadku substancję.


  • pierwsze mycie- detergent, środek czyszcząco-dezynfekujący
  • drugie mycie- płukanie wodą pitną
  • trzecie mycie- płukanie wodą demineralizowaną w celu uniknięcia osadów powstałych po drugim płukaniu.
Działanie myjki ultradźwiękowej:
Działanie myjki polega na rozbijaniu cząsteczek brudu przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia powietrza, które powstaje w wyniku kawitacji*.Podobne zastosowanie, oczywiście o nieproporcjonalnie mniejszej mocy, zostało wykorzystane w sonicznych szczoteczkach do zębów (szczoteczki elektryczne).

*Kawitacja to zjawisko fizyczne, które polega na ekstremalnym wzroście ciśnienia hydrostatycznego, które przekracza kilkakrotnie normalne ciśnienie atmosfery.. Z tego względu wytworzony strumień gazu uderza w powierzchnie z siłą na tyle dużą, że rozbija jej warstwę. . 

W praktyce kawitacja jest zjawiskiem niepożądanym, oczywiście wykluczając z tego jego działania czyszczące. Pojawiająca się podczas pracy turbin wodnych, odpowiada za szybkie zużywanie śrub okrętów, a powstający hałas jest możliwy do „wyłapania” przez sonary innych okrętów, co w historii skutkowało lokalizacją statków głębinowych.

Siła implozji (rozsadzania pęcherzyka powietrza) jest na tyle duża że skutecznie odrywa zanieczyszczenia z powierzchni (przy bardzo dużej częstotliwości trwale uszkadza materiał), a także niszczenia ścian komórkowych mikroorganizmów (dlatego myjka ultradźwiękowa to podstawowe wyposażenie gabinetów, w których sterylność jest podstawą prawidłowego funkcjonowania). Myjka ultradźwiękowa nie posiada takiej mocy, aby trwale uszkodzić materiał, jednak aby sprawdzić jej poprawne funkcjonowanie włóż do wanienki kawałek folii aluminiowej. Jeśli po jej wyciągnięciu zauważysz dziurki (tzw. sito) oznacza to, że myjka na pewno działa poprawnie.

0 komentarze: